Korzyści dla pracodawców

 

 

Work-life balance - korzyści dla pracowników i pracodawców:

 

  • Zwiększenie produktywności. Większa liczba przepracowanych godzin nie oznacza, że zrealizowane zostanie więcej zadań. Niektóre zagraniczne firmy testują 6-godzinny dzień pracy - z pozytywnymi rezultatami. Bardziej wypoczęty i zrelaksowany pracownik jest w stanie wykonać więcej zadań w krótszym czasie, jednocześnie zachowując motywację, koncentrację i kreatywność.

 

  • Lepsze samopoczucie i stan zdrowia. Osoby, które potrafią zachować równowagę między życiem zawodowym i prywatnym są mniej zestresowane, a co za tym idzie - zdrowsze. Mają też więcej czasu np. na uprawianie sportu. Zachowanie work-life balance pomaga również uniknąć przegapienia ważnych wydarzeń (np. spotkania towarzyskiego czy też urodzin dziecka) oraz wypalenia zawodowego.

 

  • Większa satysfakcja z pracy. Osoby, które realizują swoje zadania w pracy i nie przenoszą ich do życia prywatnego, czerpią większą przyjemność z pracy. Jeśli powoli zapominasz, jak wygląda Twoje mieszkanie, to znak, że musisz nieco przystopować. Z drugiej strony - oglądanie 5 dni z rzędu Netfliksa może wpędzić Cię w poczucie pustki i sprawić, że zatęsknisz za pracą. Pamiętaj: równowaga!

 

  • Większa możliwość rozwoju i realizowania swoich pasji. Pracownik, który nie musi skupiać się tylko na codziennych obowiązkach zawodowych, może dodatkowo rozwijać się w innych dziedzinach. Zdobywanie nowych umiejętności zwiększa zarówno jego poczucie satysfakcji, jak również wartość dla pracodawcy.

 

  • Lepszy wizerunek pracodawcy i lojalność pracowników. Pracodawcy, którzy dbają o life work balance są lepiej oceniani przez swoich pracowników i chętnie polecani. Dzięki temu łatwiej im przyciągnąć i zatrzymać w firmie najlepszych specjalistów.

 

  • Ograniczenie kosztów związanych z rekrutacją. Ta kwestia wynika z poprzedniego punktu. Jeśli pracownicy lubią swoją pracę i niechętnie ją zmieniają, to firma nie musi poświęcać czasu i pieniędzy na dodatkowe rekrutacje. Jest też w stanie dużo szybciej znaleźć dobrego pracownika.

 

źródło: Fragment tekstu pochodzi z artykułu: Work-life balance - definicja, przykłady i 16 rad jak osiągnąć równowagę (interviewme.pl)

Work Life Balance
31 stycznia 2021

Fundacja Work Life Balance

ul. Legionów 92

42-202 Częstochowa

KRS 0000870027

NIP 9492245975

REGON 38765983900000